TDK-Lambda Americas, Inc. HWS30-48/ME
HWS30-48/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS30-48/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 30W
Datasheet Download
HWS30-48/ME.pdf
Availability of HWS30-48/ME
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HWS30-48/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS30-48/ME
Internal Part NumberEIS-HWS30-48/ME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)650mA
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.74" L x 1.04" W x 3.23" H (95.0mm x 26.4mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS30-48/ME
Related LinksHWS30, HWS30-48/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS30-48/ME Details Description
Related parts for HWS30-48/ME
IC VOICE REC/PLAY 10MIN 28-SOIC datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
INS CRIMP PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
38MM S/S FLEX ARM KIT CLAMP FIX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 250VAC datasheet.pdf