TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300-24/HD
HWS300-24/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS300-24/HD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
HWS300-24/HD.pdf
Availability of HWS300-24/HD
QUANTITY
HWS300-24/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300-24/HD
Internal Part NumberEIS-HWS300-24/HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS300-24/HD
Related LinksHWS300, HWS300-24/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS300-24/HD Details Description
Related parts for HWS300-24/HD
OPTOISO .5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.75W D 9DSBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf