TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300P-24
HWS300P-24 picture photo
Mfg. Part Number
HWS300P-24
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
HWS300P-24.pdf
Availability of HWS300P-24
QUANTITY
HWS300P-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300P-24
Internal Part NumberEIS-HWS300P-24
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W