TDK-Lambda Americas, Inc. HWS30A48/ME
HWS30A48/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS30A48/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 30W
Datasheet Download
HWS30A48/ME.pdf
Availability of HWS30A48/ME
QUANTITY
HWS30A48/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS30A48/ME
Internal Part NumberEIS-HWS30A48/ME
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)650mA
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS30A48/ME
Related LinksHWS30, HWS30A48/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS30A48/ME Details Description
Related parts for HWS30A48/ME
90DEG BEND SEGMENT RG-405/U datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
TGX SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf