TDK-Lambda Americas, Inc. HWS30A5/HD
HWS30A5/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS30A5/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
HWS30A5/HD.pdf
Availability of HWS30A5/HD
QUANTITY
HWS30A5/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS30A5/HD
Internal Part NumberEIS-HWS30A5/HD
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS30A5/HD
Related LinksHWS30, HWS30A5/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS30A5/HD Details Description
Related parts for HWS30A5/HD
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #10 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PCB 10POS .100 DUAL 2.8M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X5U RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TFLEX HR6180,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf