TDK-Lambda Americas, Inc. HWS50A-5/A
HWS50A-5/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS50A-5/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet Download
HWS50A-5/A.pdf
Availability of HWS50A-5/A
QUANTITY
HWS50A-5/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS50A-5/A
Internal Part NumberEIS-HWS50A-5/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.72" L x 1.24" W x 3.23" H (119.9mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS50A-5/A
Related LinksHWS50, HWS50A-5/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS50A-5/A Details Description
Related parts for HWS50A-5/A
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
FET RF N-CH 2GHZ 28V NI780S datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 15KV AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1100VDC RADIAL5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
IC HDPH AMP 2.4V 2MA 80MW 50VCSP datasheet.pdf