FFF HX05208100J0G
HX05208100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HX05208100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPR CLA 90D B/T
Datasheet Download
HX05208100J0G.pdf
Availability of HX05208100J0G
QUANTITY
HX05208100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HX05208100J0G
Internal Part NumberEIS-HX05208100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,120
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHX
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HX05208100J0G
Related LinksHX0520, HX05208100J0G Datasheet, FFF Distributor
HX05208100J0G Details Description
Related parts for HX05208100J0G
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 110000UF 10V SCREW datasheet.pdf
IC COMP R-R IN/P-P OUT SOT23-5 datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD80 datasheet.pdf