FFF HX05228100J0G
HX05228100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HX05228100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPR CLA 180D A/T
Datasheet Download
HX05228100J0G.pdf
Availability of HX05228100J0G
QUANTITY
HX05228100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HX05228100J0G
Internal Part NumberEIS-HX05228100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,240
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHX
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HX05228100J0G
Related LinksHX0522, HX05228100J0G Datasheet, FFF Distributor
HX05228100J0G Details Description
Related parts for HX05228100J0G
SHT MTL SCREW PAN PHIL #2 100/PK datasheet.pdf
RES TEMP SENS 33 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 4.8A 53 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC PMU POWER/LIGHTING 30-WLCSP datasheet.pdf
ACS 600V RENEWABLE LINK 50A datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 3.3H 4.6A HORZ datasheet.pdf