FFF HX15008000J0G
HX15008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HX15008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPRING CLAMP 90D
Datasheet Download
HX15008000J0G.pdf
Availability of HX15008000J0G
QUANTITY
HX15008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HX15008000J0G
Internal Part NumberEIS-HX15008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHX
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HX15008000J0G
Related LinksHX1500, HX15008000J0G Datasheet, FFF Distributor
HX15008000J0G Details Description
Related parts for HX15008000J0G
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 2POS datasheet.pdf
TAB 2,8X0,8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 4.8MM datasheet.pdf