FFF HX15208100J0G
HX15208100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HX15208100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPR CLA 90D B/T
Datasheet Download
HX15208100J0G.pdf
Availability of HX15208100J0G
QUANTITY
HX15208100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HX15208100J0G
Internal Part NumberEIS-HX15208100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHX
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HX15208100J0G
Related LinksHX1520, HX15208100J0G Datasheet, FFF Distributor
HX15208100J0G Details Description
Related parts for HX15208100J0G
CONN HEADER 3POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 5PENTAWATT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf