Laird Technologies - Signal Integrity Products HZ0402B102R-10
HZ0402B102R-10 picture photo
Mfg. Part Number
HZ0402B102R-10
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 1000OHMS 200MA 0402
Datasheet Download
HZ0402B102R-10.pdf
Availability of HZ0402B102R-10
QUANTITY
HZ0402B102R-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HZ0402B102R-10
Internal Part NumberEIS-HZ0402B102R-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesHZ
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency1 kOhm @ 100MHz
Current Rating200mA
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.028" (0.70mm)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.01mm x 0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HZ0402B102R-10
HZ0402B102R-10 Details Description
Related parts for HZ0402B102R-10
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN 40POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.85V 0.2A 6WLP datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND IP-67 WHITE datasheet.pdf
IMCV GIGA FIBERLINX-III TX/SSBX- datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf