| Internal Part Number | EIS-I74F3037D,512 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Logic Packages | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| Standard Package | 48 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Gates and Inverters | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | NAND Gate | |
| Number of Circuits | 4 | |
| Number of Inputs | 2 | |
| Features | - | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent (Max) | - | |
| Current - Output High, Low | 67mA, 160mA | |
| Logic Level - Low | 0.8V | |
| Logic Level - High | 2.4V | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 16-SO | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |