| Internal Part Number | EIS-I74F657D,112 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |