| Internal Part Number | EIS-IAG1-1-49-2.50-01 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Series | IAG | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IAG1-1-49-2.50-01 | |
| Related Links | IAG1-1-4, IAG1-1-49-2.50-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor | |
 | PT6922C | REG 5V TO 3.3V/1.5V 6A HSMD SIP | datasheet.pdf | |
 | RT1206CRD07845RL | RES SMD 845 OHM 0.25% 1/4W 1206 | datasheet.pdf | |
 | S-8331A24FS-T2-G | IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SSOP | datasheet.pdf | |
 | E52-CA1D-M8-2 | THERMOCOUPLE K | datasheet.pdf | |
 | PB0027NL | XFRM CURR SENSE 22.4MH 200:1 SMD | datasheet.pdf | |
 | RL07S272GR36 | RES 2.7K OHM 1/4W 2% AXIAL | datasheet.pdf | |
 | ELXY160ETD821MJ25S | CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL | datasheet.pdf | |
 | 0387203106 | Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) | datasheet.pdf | |