Bel Fuse Inc. IAS012YH-3
IAS012YH-3 picture photo
Mfg. Part Number
IAS012YH-3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 1A
Datasheet Download
IAS012YH-3.pdf
Availability of IAS012YH-3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IAS012YH-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IAS012YH-3
Internal Part NumberEIS-IAS012YH-3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesIAS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.42" H (50.8mm x 25.4mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IAS012YH-3
Related LinksIAS01, IAS012YH-3 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
IAS012YH-3 Details Description
Related parts for IAS012YH-3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COVER PLUG HOLDER 6 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf