TDK-Lambda Americas, Inc. IBH12020A007V-006-R
IBH12020A007V-006-R picture photo
Mfg. Part Number
IBH12020A007V-006-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 110W
Datasheet Download
IBH12020A007V-006-R.pdf
Availability of IBH12020A007V-006-R
QUANTITY
IBH12020A007V-006-R Order Process
Ship out your order
Specifications of IBH12020A007V-006-R
Internal Part NumberEIS-IBH12020A007V-006-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesiBH
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module, Digital
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.7 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case9-SMD Module
Size / Dimension0.80" L x 0.45" W x 0.39" H (20.3mm x 11.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Efficiency96%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IBH12020A007V-006-R
Related LinksIBH12020A, IBH12020A007V-006-R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IBH12020A007V-006-R Details Description
Related parts for IBH12020A007V-006-R
CBL RIBN 35COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TXRX LIN BUS REG WATCHDOG 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.5% RADIAL datasheet.pdf