Lattice Semiconductor Corporation ICE40LP1K-SWG16TR50
ICE40LP1K-SWG16TR50 picture photo
Mfg. Part Number
ICE40LP1K-SWG16TR50
Brief Description
IC FPGA ULP I/O 16WLCS
Datasheet Download
ICE40LP1K-SWG16TR50.pdf
Availability of ICE40LP1K-SWG16TR50
QUANTITY
ICE40LP1K-SWG16TR50 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICE40LP1K-SWG16TR50
Internal Part NumberEIS-ICE40LP1K-SWG16TR50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTR Ship Box Update 24/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesLP
Number of LABs/CLBs160
Number of Logic Elements/Cells1280
Total RAM Bits65536
Number of I/O10
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case16-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package16-WLCSP (1.4x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICE40LP1K-SWG16TR50
Related LinksICE40LP1K, ICE40LP1K-SWG16TR50 Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
ICE40LP1K-SWG16TR50 Details Description
Related parts for ICE40LP1K-SWG16TR50
PHOTODIODE BLUE 4.10MM SQ T1 3/4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 820 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CONTROL CAR AUDIO SIL-12 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 6A SOT-23 datasheet.pdf