Lattice Semiconductor Corporation ICE65L04F-TVQ100I
ICE65L04F-TVQ100I picture photo
Mfg. Part Number
ICE65L04F-TVQ100I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 72 I/O 100TQFP
Datasheet Download
ICE65L04F-TVQ100I.pdf
Availability of ICE65L04F-TVQ100I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICE65L04F-TVQ100I Order Process
Ship out your order
Specifications of ICE65L04F-TVQ100I
Internal Part NumberEIS-ICE65L04F-TVQ100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLiCE65 Family 11/Apr/2012
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesiCE65™ L
Number of LABs/CLBs440
Number of Logic Elements/Cells3520
Total RAM Bits81920
Number of I/O72
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICE65L04F-TVQ100I
Related LinksICE65L04, ICE65L04F-TVQ100I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
ICE65L04F-TVQ100I Details Description
Related parts for ICE65L04F-TVQ100I
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 5KV R85 DISK datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYNTHESIZER MODULE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf