XP Power ICH10048S2V5
ICH10048S2V5 picture photo
Mfg. Part Number
ICH10048S2V5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
ICH10048S2V5.pdf
Availability of ICH10048S2V5
QUANTITY
ICH10048S2V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICH10048S2V5
Internal Part NumberEIS-ICH10048S2V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesICH
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICH10048S2V5
Related LinksICH100, ICH10048S2V5 Datasheet, XP Power Distributor
ICH10048S2V5 Details Description
Related parts for ICH10048S2V5
FIXED IND 10UH 550MA 350 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD LP SER 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 200UF 10V 10% 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf