XP Power ICH15048S05
ICH15048S05 picture photo
Mfg. Part Number
ICH15048S05
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
ICH15048S05.pdf
Availability of ICH15048S05
QUANTITY
ICH15048S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICH15048S05
Internal Part NumberEIS-ICH15048S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesICH
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICH15048S05
Related LinksICH15, ICH15048S05 Datasheet, XP Power Distributor
ICH15048S05 Details Description
Related parts for ICH15048S05
TERM SH LOCK/FORK NYL12-10AWG#10 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO262 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL R/A PCB AU datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN ASSY DUAL POS .050 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 5A 350V RADIAL datasheet.pdf