Honeywell Sensing and Productivity Solutions ICL155R007-01
ICL155R007-01 picture photo
Mfg. Part Number
ICL155R007-01
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 5 OHM 20% 7A 15MM
Datasheet Download
ICL155R007-01.pdf
Availability of ICL155R007-01
QUANTITY
ICL155R007-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICL155R007-01
Internal Part NumberEIS-ICL155R007-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
Series-
PackagingBulk
R @ 25°C5.0 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max7A
R @ Current0.07 Ohm
Diameter0.59" (15mm)
Approvals-
Lead Spacing0.31" (7.87mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICL155R007-01
ICL155R007-01 Details Description
Related parts for ICL155R007-01
RES SMD 36 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ USB 38.4KBPS datasheet.pdf
MODULE 128MB SDRAM 128MB FLASH datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 40EDIP datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf