Maxim Integrated ICL7622BCPD
ICL7622BCPD picture photo
Mfg. Part Number
ICL7622BCPD
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 14DIP
Datasheet Download
ICL7622BCPD.pdf
Availability of ICL7622BCPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICL7622BCPD Order Process
Ship out your order
Specifications of ICL7622BCPD
Internal Part NumberEIS-ICL7622BCPD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.16 V/µs
Gain Bandwidth Product480kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset5mV
Current - Supply100µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 16 V, ±1 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICL7622BCPD
Related LinksICL76, ICL7622BCPD Datasheet, Maxim Integrated Distributor
ICL7622BCPD Details Description
Related parts for ICL7622BCPD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
CABINET STEEL GRAY 11"L X 17"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 260 Position 0.031" (0.80mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 6POS datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf