Vishay/Dale ICM1206ER261M
ICM1206ER261M picture photo
Mfg. Part Number
ICM1206ER261M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
INDUCT COM MODE 260 OHM 20% SMD
Datasheet Download
ICM1206ER261M.pdf
Availability of ICM1206ER261M
QUANTITY
ICM1206ER261M Order Process
Ship out your order
Specifications of ICM1206ER261M
Internal Part NumberEIS-ICM1206ER261M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesICM-1206
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeData, Signal Line
Number of Lines2
Inductance-
Current310mA
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Impedance260 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max)0.083" (2.10mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICM1206ER261M
Related LinksICM120, ICM1206ER261M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ICM1206ER261M Details Description
Related parts for ICM1206ER261M
CIR BRKR 100MA 120VAC 60VDC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 50.11UH SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT SMD 30GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 9.8A 13.8 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf