Integrated Device Technology (IDT) ICS525RI-11T
ICS525RI-11T picture photo
Mfg. Part Number
ICS525RI-11T
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC PECL CLK USER CONFIG 28-SSOP
Datasheet Download
ICS525RI-11T.pdf
Availability of ICS525RI-11T
QUANTITY
ICS525RI-11T Order Process
Ship out your order
Specifications of ICS525RI-11T
Internal Part NumberEIS-ICS525RI-11T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/May/2009
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock Generator, Fanout Distribution
PLLYes with Bypass
InputClock, Crystal
OutputCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output2:2
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max35MHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package28-QSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICS525RI-11T
Related LinksICS525, ICS525RI-11T Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
ICS525RI-11T Details Description
Related parts for ICS525RI-11T
CONN TERM SOCKET 22-26AWG datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL US8 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 9-32VIN 6.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf