ON Semiconductor ICTE-15RL4G
ICTE-15RL4G picture photo
Mfg. Part Number
ICTE-15RL4G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 25VC AXIAL
Datasheet Download
ICTE-15RL4G.pdf
Availability of ICTE-15RL4G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICTE-15RL4G Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE-15RL4G
Internal Part NumberEIS-ICTE-15RL4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)17.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)60A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE-15RL4G
Related LinksICTE-, ICTE-15RL4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
ICTE-15RL4G Details Description
Related parts for ICTE-15RL4G
DIODE ZENER 30V 1W DO41G datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V OUT 150W ACTIVE HI datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 12V 80MA 100-SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7S 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf