ON Semiconductor ICTE-15RL4G
ICTE-15RL4G picture photo
Mfg. Part Number
ICTE-15RL4G
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 25VC AXIAL
Datasheet Download
ICTE-15RL4G.pdf
Availability of ICTE-15RL4G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICTE-15RL4G Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE-15RL4G
Internal Part NumberEIS-ICTE-15RL4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)17.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)60A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE-15RL4G
Related LinksICTE-, ICTE-15RL4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
ICTE-15RL4G Details Description
Related parts for ICTE-15RL4G
MOSFET N-CH 500V 2.1A TO220FP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" UF.L datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
4900UF 20V 26X95 105C AXI datasheet.pdf