Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE12C-E3/51
ICTE12C-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE12C-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 17.1VC AXIAL
Datasheet Download
ICTE12C-E3/51.pdf
Availability of ICTE12C-E3/51
QUANTITY
ICTE12C-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE12C-E3/51
Internal Part NumberEIS-ICTE12C-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE12C-E3/51
Related LinksICTE12, ICTE12C-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE12C-E3/51 Details Description
Related parts for ICTE12C-E3/51
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM datasheet.pdf