Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE15HE3/54
ICTE15HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE15HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 20.6VC 1.5KE
Datasheet Download
ICTE15HE3/54.pdf
Availability of ICTE15HE3/54
QUANTITY
ICTE15HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE15HE3/54
Internal Part NumberEIS-ICTE15HE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)17.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)60A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE15HE3/54
Related LinksICTE15, ICTE15HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE15HE3/54 Details Description
Related parts for ICTE15HE3/54
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONN RCP SS 10POS SQ FLG W/SCKT datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TRI TNM PLUG M 0-8 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf