Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE18-E3/51
ICTE18-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE18-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 25.2VC AXIAL
Datasheet Download
ICTE18-E3/51.pdf
Availability of ICTE18-E3/51
QUANTITY
ICTE18-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE18-E3/51
Internal Part NumberEIS-ICTE18-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)21.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE18-E3/51
Related LinksICTE18, ICTE18-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE18-E3/51 Details Description
Related parts for ICTE18-E3/51
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 80MA SMD datasheet.pdf
PLIERS ELEC FLAT NOSE 8" datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
END MODULE FOR NA40 RECEIVER 2CH datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 157MA 4.9 OHM SMD datasheet.pdf