Vishay/Dale IDC2512ER2R2M
IDC2512ER2R2M picture photo
Mfg. Part Number
IDC2512ER2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
IDC2512ER2R2M.pdf
Availability of IDC2512ER2R2M
QUANTITY
IDC2512ER2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC2512ER2R2M
Internal Part NumberEIS-IDC2512ER2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDC-2512
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC2512ER2R2M
Related LinksIDC251, IDC2512ER2R2M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC2512ER2R2M Details Description
Related parts for IDC2512ER2R2M
SWITCH FUSED DISCONNECT 4 POS UL datasheet.pdf
FUSE PTC 8A 15V FST-TRIP SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf