Vishay/Dale IDC5020ER151M
IDC5020ER151M picture photo
Mfg. Part Number
IDC5020ER151M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1A 400 MOHM SMD
Datasheet Download
IDC5020ER151M.pdf
Availability of IDC5020ER151M
QUANTITY
IDC5020ER151M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC5020ER151M
Internal Part NumberEIS-IDC5020ER151M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDC-5020
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC5020ER151M
Related LinksIDC502, IDC5020ER151M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC5020ER151M Details Description
Related parts for IDC5020ER151M
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 300W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 46POS GOLD SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf