Vishay/Dale IDC5020ER3R3M
IDC5020ER3R3M picture photo
Mfg. Part Number
IDC5020ER3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
IDC5020ER3R3M.pdf
Availability of IDC5020ER3R3M
QUANTITY
IDC5020ER3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC5020ER3R3M
Internal Part NumberEIS-IDC5020ER3R3M
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation6.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC5020ER3R3M
Related LinksIDC502, IDC5020ER3R3M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC5020ER3R3M Details Description
Related parts for IDC5020ER3R3M
RES ARRAY 5 RES 820K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 8MHZ SC70-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CABLE POF BLK PLAST DUPLEX 2M datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf