Vishay/Dale IDC7328ER151M
IDC7328ER151M picture photo
Mfg. Part Number
IDC7328ER151M
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.5A 250 MOHM
Datasheet Download
IDC7328ER151M.pdf
Availability of IDC7328ER151M
QUANTITY
IDC7328ER151M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC7328ER151M
Internal Part NumberEIS-IDC7328ER151M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDC-7328
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC7328ER151M
Related LinksIDC732, IDC7328ER151M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC7328ER151M Details Description
Related parts for IDC7328ER151M
SCREWDRIVER SLOTTED 1X5.5MM 9.3" datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 26AH datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf