Vishay/Dale IDCP1813ER3R9M
IDCP1813ER3R9M picture photo
Mfg. Part Number
IDCP1813ER3R9M
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.98A 76 MOHM
Datasheet Download
IDCP1813ER3R9M.pdf
Availability of IDCP1813ER3R9M
QUANTITY
IDCP1813ER3R9M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCP1813ER3R9M
Internal Part NumberEIS-IDCP1813ER3R9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCP-1813
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating1.98A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)76 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCP1813ER3R9M
Related LinksIDCP181, IDCP1813ER3R9M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCP1813ER3R9M Details Description
Related parts for IDCP1813ER3R9M
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 1000W datasheet.pdf
GDT 1000V 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN 18POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 50MA SC70 datasheet.pdf