Vishay/Dale IDCP3020ER680M
IDCP3020ER680M picture photo
Mfg. Part Number
IDCP3020ER680M
Brief Description
FIXED IND 68UH 850MA 280 MOHM
Datasheet Download
IDCP3020ER680M.pdf
Availability of IDCP3020ER680M
QUANTITY
IDCP3020ER680M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCP3020ER680M
Internal Part NumberEIS-IDCP3020ER680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCP-3020
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCP3020ER680M
Related LinksIDCP302, IDCP3020ER680M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCP3020ER680M Details Description
Related parts for IDCP3020ER680M
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TWEEZER ASSORT AA OO OOD 3C 5 7 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5.0MM datasheet.pdf
OSC SO 375.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
POST datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC SWITCH HISD 24V DUAL 32SOIC datasheet.pdf