Vishay/Dale IDCP3114ER121M
IDCP3114ER121M picture photo
Mfg. Part Number
IDCP3114ER121M
Brief Description
FIXED IND 120UH 490MA 540 MOHM
Datasheet Download
IDCP3114ER121M.pdf
Availability of IDCP3114ER121M
QUANTITY
IDCP3114ER121M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCP3114ER121M
Internal Part NumberEIS-IDCP3114ER121M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCP-3114
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating490mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.140" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCP3114ER121M
Related LinksIDCP311, IDCP3114ER121M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCP3114ER121M Details Description
Related parts for IDCP3114ER121M
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 2GB datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CTLR PWM DUAL IMVP-6.5 40TQFN datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 30PIN SLD CUP datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 26POS datasheet.pdf