Vishay/Dale IDCP3722ER150M
IDCP3722ER150M picture photo
Mfg. Part Number
IDCP3722ER150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.27A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
IDCP3722ER150M.pdf
Availability of IDCP3722ER150M
QUANTITY
IDCP3722ER150M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCP3722ER150M
Internal Part NumberEIS-IDCP3722ER150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCP-3722
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.27A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCP3722ER150M
Related LinksIDCP372, IDCP3722ER150M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCP3722ER150M Details Description
Related parts for IDCP3722ER150M
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 15.11MM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 12 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 8CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PDU METERED 5-15/20R 12 OUTLET datasheet.pdf
MICRO FINE CONICAL 0.10MM datasheet.pdf