Vishay/Dale IDCS2512ER150M
IDCS2512ER150M picture photo
Mfg. Part Number
IDCS2512ER150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD
Datasheet Download
IDCS2512ER150M.pdf
Availability of IDCS2512ER150M
QUANTITY
IDCS2512ER150M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCS2512ER150M
Internal Part NumberEIS-IDCS2512ER150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCS-2512
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCS2512ER150M
Related LinksIDCS251, IDCS2512ER150M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCS2512ER150M Details Description
Related parts for IDCS2512ER150M
CAP FILM 0.39UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
SL-SMT3.50/02/90G 1.5SN BK RL datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 137MA 5.45 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
10UF 50V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 320W datasheet.pdf