| Internal Part Number | EIS-IDGN6-1-51-15.0 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Series | IDG | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IDGN6-1-51-15.0 | |
| Related Links | IDGN6-1, IDGN6-1-51-15.0 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor | |
 | 124-93-420-41-002000 | CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD | datasheet.pdf | |
 | 4302.5312 | MOD PWR ENTRY STD 2POS SW 2A PNL | datasheet.pdf | |