Infineon Technologies IDH12SG60C
IDH12SG60C picture photo
Mfg. Part Number
IDH12SG60C
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 12A TO220-2
Datasheet Download
IDH12SG60C.pdf
Availability of IDH12SG60C
QUANTITY
IDH12SG60C Order Process
Ship out your order
Specifications of IDH12SG60C
Internal Part NumberEIS-IDH12SG60C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesthinQ!™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.1V @ 12A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F310pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackagePG-TO220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDH12SG60C
Related LinksIDH12, IDH12SG60C Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IDH12SG60C Details Description
Related parts for IDH12SG60C
IDC CABLE - MDK36K/MC37G/MDK36K datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight, Camera Flash 25-uSMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
1.5MM WTB VHDR SMT TR/CAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf