| Internal Part Number | EIS-IDLHK11-1-59-40.0-91 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Series | IDL | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 40A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Number of Poles | 2 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IDLHK11-1-59-40.0-91 | |
 | ADIS16400BMLZ | INERTIAL SENSOR MAGN 24LD BOARD | datasheet.pdf | |
 | 1457C1202EBK | BOX ALUMINUM BLACK 5"L X 2.44"W | datasheet.pdf | |
 | C1364.30.90 | CABLE SPEAKER 2COND 12AWG 1000' | datasheet.pdf | |
 | T95Z336M010CSAL | CAP TANT 33UF 10V 20% 2910 | datasheet.pdf | |
 | VE-BT3-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | datasheet.pdf | |