Samtec, Inc. IDSD-05-D-20.00-T
IDSD-05-D-20.00-T picture photo
Mfg. Part Number
IDSD-05-D-20.00-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CBL ASSY FLAT 10 POS IDC 20"
Datasheet Download
IDSD-05-D-20.00-T.pdf
Availability of IDSD-05-D-20.00-T
QUANTITY
IDSD-05-D-20.00-T Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSD-05-D-20.00-T
Internal Part NumberEIS-IDSD-05-D-20.00-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesIDSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.67' (508.10mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSD-05-D-20.00-T
Related LinksIDSD-05-, IDSD-05-D-20.00-T Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
IDSD-05-D-20.00-T Details Description
Related parts for IDSD-05-D-20.00-T
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.45A 20 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 62POS DUAL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 140MA 7.67 OHM datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE 200V 8-DIP datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN SMD datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
FAN 30X10MM 12VDC 1.9CFM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf