Samtec, Inc. IDSD-10-D-10.00
IDSD-10-D-10.00 picture photo
Mfg. Part Number
IDSD-10-D-10.00
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 20POS
Datasheet Download
IDSD-10-D-10.00.pdf
Availability of IDSD-10-D-10.00
QUANTITY
IDSD-10-D-10.00 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSD-10-D-10.00
Internal Part NumberEIS-IDSD-10-D-10.00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesIDSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSD-10-D-10.00
Related LinksIDSD-10, IDSD-10-D-10.00 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
IDSD-10-D-10.00 Details Description
Related parts for IDSD-10-D-10.00
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf