Littelfuse IDSR05.6T
IDSR05.6T picture photo
Mfg. Part Number
IDSR05.6T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE IND T-DELAY 5.6A 600VAC/DC
Datasheet Download
IDSR05.6T.pdf
Availability of IDSR05.6T
QUANTITY
IDSR05.6T Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSR05.6T
Internal Part NumberEIS-IDSR05.6T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® IDSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current5.6A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSR05.6T
Related LinksIDSR, IDSR05.6T Datasheet, Littelfuse Distributor
IDSR05.6T Details Description
Related parts for IDSR05.6T
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZR LVPECL/LVDS 44-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RESONATOR CER 27.00MHZ W/CAP SMD datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 13 CADMIUM datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf