Littelfuse IDSR07.5T
IDSR07.5T picture photo
Mfg. Part Number
IDSR07.5T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE IND T-DELAY 7.5A 600VAC/DC
Datasheet Download
IDSR07.5T.pdf
Availability of IDSR07.5T
QUANTITY
IDSR07.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSR07.5T
Internal Part NumberEIS-IDSR07.5T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® IDSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current7.5A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSR07.5T
Related LinksIDSR, IDSR07.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
IDSR07.5T Details Description
Related parts for IDSR07.5T
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DUAL ROW W/POLAR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 14 14S datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf