Littelfuse IDSR080.V
IDSR080.V picture photo
Mfg. Part Number
IDSR080.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE IND T-DELAY 80A 600VAC/DC
Datasheet Download
IDSR080.V.pdf
Availability of IDSR080.V
QUANTITY
IDSR080.V Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSR080.V
Internal Part NumberEIS-IDSR080.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® IDSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current80A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.311" Dia x 5.748" L (33.30mm x 146.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSR080.V
Related LinksIDSR, IDSR080.V Datasheet, Littelfuse Distributor
IDSR080.V Details Description
Related parts for IDSR080.V
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 5W L BEND datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
2.5 GHz to 2.7 GHz WiMAX Power Amplifier IC datasheet.pdf