Littelfuse IDSR6.25T
IDSR6.25T picture photo
Mfg. Part Number
IDSR6.25T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE IND T-DELAY 6.25A 600VAC/DC
Datasheet Download
IDSR6.25T.pdf
Availability of IDSR6.25T
QUANTITY
IDSR6.25T Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSR6.25T
Internal Part NumberEIS-IDSR6.25T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® IDSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current6.25A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSR6.25T
Related LinksIDSR, IDSR6.25T Datasheet, Littelfuse Distributor
IDSR6.25T Details Description
Related parts for IDSR6.25T
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SLIT 1X10MM INSERTIN FOR E3Z-T datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 1200A DO200AB datasheet.pdf
FOSM LEAD LC/PC/TUN-SC/PC/DPX 3M datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC datasheet.pdf