Integrated Device Technology (IDT) IDT5V50009DCG
IDT5V50009DCG picture photo
Mfg. Part Number
IDT5V50009DCG
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC PC CLOCK 8-SOIC
Datasheet Download
IDT5V50009DCG.pdf
Availability of IDT5V50009DCG
QUANTITY
IDT5V50009DCG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT5V50009DCG
Internal Part NumberEIS-IDT5V50009DCG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jan/2011
Standard Package97
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
TypeClock Generator
PLLYes
InputClock, Crystal
OutputClock
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max40MHz
Divider/MultiplierNo/No
Voltage - Supply2.97 V ~ 3.63 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT5V50009DCG
Related LinksIDT5V5, IDT5V50009DCG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT5V50009DCG Details Description
Related parts for IDT5V50009DCG
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 18.43MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 10W datasheet.pdf