Integrated Device Technology (IDT) IDT6116LA45SOG8
IDT6116LA45SOG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT6116LA45SOG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 45NS 24SOIC
Datasheet Download
IDT6116LA45SOG8.pdf
Availability of IDT6116LA45SOG8
QUANTITY
IDT6116LA45SOG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT6116LA45SOG8
Internal Part NumberEIS-IDT6116LA45SOG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT6116LA45SOG8
Related LinksIDT6116, IDT6116LA45SOG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT6116LA45SOG8 Details Description
Related parts for IDT6116LA45SOG8
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 850VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2:1 16QSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.7A SC-70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf