Integrated Device Technology (IDT) IDT6116SA20SOI8
IDT6116SA20SOI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT6116SA20SOI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOIC
Datasheet Download
IDT6116SA20SOI8.pdf
Availability of IDT6116SA20SOI8
QUANTITY
IDT6116SA20SOI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT6116SA20SOI8
Internal Part NumberEIS-IDT6116SA20SOI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT6116SA20SOI8
Related LinksIDT6116, IDT6116SA20SOI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT6116SA20SOI8 Details Description
Related parts for IDT6116SA20SOI8
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC 144BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf